ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» впевнено набирає оберти на шляху до самоврядування

24 червня 2015 р. відбулося друге засідання членів правління громадської організації «Всеукраїнська фармацевтична палата» (далі — «ВФП»). У рамках заходу обговорювалися здобутки організації з моменту проведення першого засідання, пропозиції до змін існуючого законодавства, зокрема стосовно ліцензійних умов, низки законів та наказів профільного міністерства, які регулюють діяльність фармацевтичного ринку, зокрема діяльність аптечних закладів та інші плани роботи «ВФП».

Нагадаємо, що 26 березня 2015 р. відбулося перше засідання членів правління «ВФП», на якому було оголошено про офіційну реєстрацію та затвердження установчих документів громадської організації, про що ми вже повідомляли на сторінках нашого видання.

На засідання, окрім безпосередньо членів правління, були запрошені представники медичної та фармацевтичної спільноти. Володимир Загород­ній, голова ради Української федерації роботодавців охорони здоров’я, зазначив, що з інтересом слідкує за діяльністю «ВФП». Він зауважив, що саме фармацевтичні працівники мають бути зацікавлені у вирішенні проблемних питань галузі, тому повністю підтримує створення такої професійної організації, ефективну діяльність якої підтверджує існування подібних утворень у країнах Європи. «На жаль, вже близько 10 років в Україні тільки точаться розмови про запровадження лікарського самоврядування. Беручи до уваги, що наші напрямки практично неможливо розділити, пропоную розглянути пропозицію стосовно об’єднання зусиль для досягнення унормування в правовому полі впровадження самоврядності у наших напрямках», — зазначив В. Загородній, додавши, що готовий до конструктивної співпраці з «ВФП».

На думку доповідача, участь такої громадської організації, як «ВФП», у робочих групах МОЗ України, дає змогу виносити принципові питання на публічне обговорення задля прийняття відповідних важливих для галузі рішень. «На засіданнях експертної робочої групи можливо затвердити новий формат відносин між регулятором та учасниками фармацевтичного ринку. Ми маємо спільно будувати законодавчий фундамент для покращення умов роботи всіх учасників системи охорони здоров’я», — зауважив В. Загородній, підкресливши, що цілком підтримує позицію голови правління стосовно необхідності консолідації зусиль пацієнтських організацій, об’єднань лікарів та фармацевтичних працівників, громадських рад та органів влади.

Василь Писарчук, керівник роздрібної мережі ТОВ «ВАША АПТЕКА» в Краматорську (Донецька обл.), подякував голові правління «ВФП» за запрошення на засідання. Представляючи в своїй особі східні області країни, він зазначив, що з огляду на вкрай важку ситуацію в регіоні, на жаль, за останній час населення в цілому та окремо фармацевтичні фахівці зневірилися в очікуванні на щасливе майбутнє. «Мене приємно вразила ідея створення професійної організації та дуже імпонує позиція «ВФП» стосовно можливості надання захисту як фармацевтичному працівнику, так і врахування інтересів роботодавця та споживача, тобто пацієнта», — підкреслив В. Писарчук. На його думку, отримання позитивного результату діяльності «ВФП» з профільним міністерством, зокрема, стосовно скасування наказу МОЗ України від 29 грудня 2011 р. № 1000, означатиме для фахівців, які працюють у прифронтових областях неабияку підтримку та надію на впровадження довгоочікуваних змін у фармгалузі.

«Я особисто підтримую створення такої організації та головні її принципи, і був би радий долучитися до роботи «ВФП». Хочу підкреслити, що планую докласти максимум зусиль, аби донес­ти основні напрямки діяльності та мету «ВФП» до представників фармацевтичної галузі Донецької обл.», — зазначив В. Писарчук.

Михайло Півнюк, директор державного виробничо-торговельного підприємства «Волиньфармпостач», заступник голови правління та директор департаменту з регуляторної політики «ВФП», озвучив для обговорення ряд пропозицій стосовно внесення змін до деяких нормотворчих документів. Так, членами правління були погоджені зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами, затверджених наказом МОЗ України від 31.10.2011 р. № 723, наказу МОЗ України від 19 липня 2005 р. № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень», припинити дію Постанови КМУ від 02.07.2014 р. № 240 тощо. Зокрема, пропозиції торкнулися поняття пішохідної доступності між аптеками та встановлення відповідних норм розрахунків, зменшення стажу роботи Уповноваженої особи з 2 до 1 року, зміни системного підходу до ціноутворення на лікарські засоби та медичні вироби тощо.

У ході засідання Олег Клімов, голова правління «ВФП», відзвітував про роботу організації з моменту проведення першого засідання членів правління. За цей час, за словами О. Клімова, про заснування організації, основною ідеєю якої є впровадження фармацевтичного самоврядування та донесення до кожного фармацевта, провізора, працівника та власника аптечного закладу розуміння необхідності консолідації фармацевтичної спільноти України, активно інформувалася громадськість. Доповідач підкреслив, що опікуватися фармацевтичними працівниками та питаннями, які виникають в ході їх роботи, має саме така організація, що складається безпосередньо з фахівців, які як ніхто розуміють як причини виникнення, так і шляхи вирішення поставлених задач. О. Клімов підкреслив, що діяльність ГО «ВФП» надає фармацевтичній професії статусу публічної. «Такий статус передбачає персоналізацію відповідальності фармацевтичного працівника особисто перед кожним пацієнтом, відвідувачем аптечного закладу за надання фармацевтичних послуг та персональний захист інтере­сів фармацевтичних працівників за рахунок надання гарантій захисту його прав в рамках чинного законодавства», — нагадав доповідач.

Так, з моменту проведення першого засідання були проведені виїзні зустрічі з фармацевтичними працівниками Київської (див. «Щотижневик АПТЕКА» № 16 (987) від 27.04.2015 р) та Чернігівської областей (див. «Щотижневик АПТЕКА» № 18 (989) від 11.05.2015 р.), запроваджена співпраця з органами виконавчої влади тощо. Розповідаючи про одну із знакових подій за останній місяць для «ВФП», а саме учать її в IV Міжнародному фармацевтичному форумі «АПТЕКИ МИРА–2015», що відбувся в Одесі 26–27 травня 2015 р., О. Клімов зазначив, що фармацевтичне самоврядування стало однією з голов­них тем заходу. «Питання, пов’язані з особливостями його впровадженням в європейських країнах та розвитком в Україні, активно обговорювалися учасниками форуму», — зауважив доповідач.

ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» впевнено набирає оберти на шляху до самоврядування

Також голова правління підкреслив, що польські колеги висловили готовність надати всебічну підтримку Україні та поділитися досвідом створення самоврядної професійної організації. «Аптечна палата Польщі перебрала на себе знач­ну кількість функцій від держави, таких як судову, видачу сертифікатів з наданням права займатися професією, ведення реєстру фармацевтів тощо. Хочу підкреслити, що в Польщі реєстри фармацевтів ведуться на окружному рівні», — зазначив О. Клімов. Також він повідомив, що «ВФП» подала заявку на вступ до Міжнародної фармацевтичної федерації (International Pharmaceutical Federation — FIP) і вже отримала підтвердження стосовно внесення на розгляд документів «ВФП» від її президента. «У вересні поточного року на черговому міжнародному з’їзді фармацевтів очікуємо, що «ВФП», згідно з процедурою, буде офіційно прийнята до FIP», — зазначив О. Клімов.

Доповідач подякував присутнім за плідну співпрацю за останні декілька місяців та підкреслив, що результатом діяльності «ВФП» стала консолідована робота професійних фахівців. «Маю надію, що пропозиції «ВФП» будуть враховуватися при прийнятті тих чи інших рішень, у тому числі в регуляторній та законодавчій сферах. Так, наша організація активно зверталася до профільного міністерства з проханням взяти до уваги пропозиції щодо зниження ставки ПДВ для лікарських засобів, виготовлених в умовах аптеки та скасувати наказ МОЗ України від 29 грудня 2011 р. № 1000 стосовно обов’язкового мінімального асортименту лікарських засобів і виробів медичного призначення для аптечних закладів» — зазначив О. Клімов.

Він повідомив, що на офіційному сайті МОЗ України для громадського обговорення оприлюднений проект закону України, яким пропонується внести зміни в Податковий кодекс України (далі — ПКУ) в частині оподаткування лікарських засобів та медичних виробів податком на додану вартість (ПДВ). Зазначимо, що законопроектом передбачається доповнити ПКУ положенням, відповідно до якого 7% ставка ПДВ встановлюватиметься для операцій з виготовлення лікарських засобів аптечними закладами за рецептами лікарів та замовленнями лікувально-профілактичних закладів, дозволених МОЗ України до застосування діючих та допоміжних речовин.

Підбиваючи підсумок, О. Клімов зазначив, що завдяки активній роботі членів правління «ВФП» за відносно короткий термін вдалося донести до громадськості головну ідею створення такої організації: «ВФП» — не черговий бізнес-проект, її основна мета полягає у захисті інтересів та покращенні умов роботи фармацевтичного працівника (незалежно від місця роботи), а також забезпечення населення України кваліфікованими фахівцями. «Незаперечним підтвердженням того, що нас почули, є добровільне волевиявлення більше 700 фармацевтів та провізорів. Саме стільки заяв про наміри стати членами нашої організації сьогодні ми повинні розглянути», — наголосив О. Клімов, після чого зазначені заяви були затверджені членами правління «ВФП» та урочисто передані Євгену Кунді, директору з розвитку компанії «Тімсофт» і керівнику проекту «Сервіс баз даних «Аксіома» компанії «МОРІОН», задля початку роботи Єдиного реєстру фармацевтичних працівників України (ЄРФПУ).

Нагадаємо, що саме «ВФП» виступила з ініціативою створити ЄРФПУ. Слід зазначити, що наявність такого інструменту відповідає європейській практиці і обумовлює черговий крок назустріч становленню професійного самоврядування. Отже, створивши такий ЄРФПУ, «ВФП» відкрито демонструє, наскільки її діяльність буде корисною всім учасникам фармацевтичного ринку. Адже ЄРФПУ допоможе вирішити проблему кадрового забезпечення галузі, а саме виявити реальну, практично підтверджену інформацію про наявність залучених до роботи фармацевтичних фахівців.

Так, завдяки ЄРФПУ фармацевтичний фахівець отримує захист своїх інтересів перед роботодавцем, сприяння у працевлаштуванні, актуальну інформацію стосовно запровадження змін у фармацевтичній галузі, особливо якщо це необхідно для безпосередньої роботи або для підвищення професійного рівня, запрошення на професійні заходи, засідання тощо. Роботодавець при цьому матиме актуальний банк даних фармацевтичних фахівців по всій території України, які знаходяться в пошуку роботи, розширену інформацію про рівень підготовки потенційних співробітників (освіта, кваліфікація, досвід та стаж роботи) тощо. Крім цього, інтереси пацієнта також враховані ЄРФПУ через отримання обслуговування на рівні надання сервісу, якісних та професійних рекомендацій, достовірної інформації тощо.

Нагадаємо, що ЄРФПУ передбачає постійний зв’язок з кожним членом «ВФП» та перевірку персональних даних, які, в свою чергу, вносяться з метою організації навчання фармацевта або провізора, атестації, підвищення кваліфікації та захисту інтересів, запрошення до участі в конференціях, маркетингових дослідженнях, оформлення передплати на спеціалізовані видання тощо.

Слід зазначити, що на сьогодні «ВФП» активно співпрацює з вищими медичними (фармацевтичними) навчальними закладами, зокрема з факультетами або відділами післядипломної освіти задля створення сприятливих умов для підтвердження або підвищення кваліфікаційної категорії фармацевтичного фахівця. Так, для зручності отримання таких послуг, зокрема фармацевтам або провізорам з регіонів, до кінця поточного року буде запропоновано дистанційну форму підвищення кваліфікації або налагодити проведення відповідних занять в групах на місцях (наприклад для працівників аптечних закладів на базі закладу охорони здоров’я районного або обласного центру). На підставі цього відповідні навчальні заклади будуть формувати освітні програми та регулювати кількість необхідних професійних кадрів. В цьому буде зацікавлений і роботодавець, адже його працівник зможе проходити навчання без відриву від виробництва.

Варто очікувати, що такий метод надасть можливість заощадити не тільки час, а й кошти, які витрачає кожен фармацевтичний фахівець задля отримання або підтвердження відповідної кваліфікації. Окрім цього, залучивши до співпраці фармацевтичних виробників, які мають потужний потенціал у вигляді професійної команди експертів, спікерів, тренерів тощо, «ВФП» зможе стати привабливим джерелом додаткових переваг для своїх клієнтів. У даному випадку клієнтом виступає як роботодавець, зацікавлений у кваліфікованих фахівцях, так і працівник аптечного закладу, який зможе пройти курси підвищення кваліфікації за тими програмами, які найбільше відповідають його інтересу та напрямку роботи.

Завершуючи виступ, О. Клімов зазначив, що тільки за умови консолідації всіх працівників медичної та фармацевтичної галузі, а також представників законодавчої та виконавчої гілок влади, завдяки якій ми почнемо довіряти один одному, ми разом зможемо досягти позитивного результату — покращення якості надання фармацевтичної допомоги.

Після заслуховування доповідей члени правління обговорили та затвердили зміни до структури та першочергові дії на 2015 р. Так, найближчим часом планується провести виїзну нараду в Дніпропетровській, Черкаській та Кіровоградській областях. Крім цього, члени правління надалі братимуть активну участь в засіданнях робочих та експертних груп профільного міністерства.

Наше видання планує продовжувати інформувати читачів стосовно діяльності «ВФП».

 

Бочерикова Євгенія,
фото Сергія Бека

За матеріалами сайту Apteka.ua