Ліцензування на фармринку зупинене. До вирішення проблеми долучається народний депутат Юрій Гарбуз

Український фармацевтичний ринок вже більше місяця існує в умовах колапсу дозвільної системи. Справа у тому, що постановою КМУ від 05.08.2015 р. № 609 «Про затвердження переліку органів ліцензування та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» Уряд визначив новий орган у сфері ліцензування провадження господарської діяльності з обігу лікарських засобів — Державну службу з лікарських засобів і контролю за наркотиками, яка повинна бути створена шляхом реорганізації Державної служби України з лікарських засобів (далі — Держлікслужба) та Державної служби України з контролю за наркотиками.

 

Після того, як згадана постанова набула чинності, Держлікслужба оголосила про припинення повноважень у сфері ліцензування господарської діяльності. Незважаючи на численні звернення підприємців до органів влади, дотепер процес ліцензування не відновлено. Тому професійна громадськість вдалася до більш рішучих дій. ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» звернулася листом до народного депутата України, члена депутатської фракції партії «Блок Петра Порошенка», заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань запобігання та протидії корупції Юрія Гарбуза з проханням долучитися до вирішення цієї проблеми.

 

Наше видання звернулося до Юрія Григоровича с проханням прокоментувати ситуа­цію, що склалася, та розповісти про те, в які двері наразі необхідно стукати для вирішення цієї нагальної проблеми.

 

За словами народного депутата, наразі ситуа­ція виглядає наступним чином. Посилаючись на постанову КМУ від 05.08.2015 р. № 609, Держлікслужба припинила здійснювати функції ліцензування. У той же час постановою КМУ від 10.09.2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» чітко визначено, що «Центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються». Тобто підстав припиняти ліцензування суб’єктів господарювання у Держлікслужби немає.

 

Своєю заявою про припинення виконання повноважень органу ліцензування Держлікслужба України порушила принцип безперервності діяльності центральних органів виконавчої влади, закладений в Законі України «Про центральні органи виконавчої влади», знявши з себе відповідальність за функціонування дозвільної системи на фармацевтичному ринку України. А це, до речі, один з найбільш соціально значущих ринків.

 

Унаслідок припинення ліцензування підприємці не можуть отримати ліцензії на нові аптечні заклади, а найняті працівники — стати до роботи. Якщо проблема не буде вирішена найближчим часом, ми ризикуємо отримати посилення соціальної напруги у суспільстві, адже мова йде не лише про неможливість отримання ліцензії на новий аптечний заклад, а й неможливість внести зміни до діючої ліцензії, що може призвести до тимчасового закриття певної частини аптек та аптечних пунктів. А це означає, що забезпечення населення ліками та медичними виробами може суттєво ускладнитися.

 

Між тим, у питанні здійснення перевірок Держлікслужба виявляє більшу гнучкість, ніж у сфері ліцензування. Тобто дозволи на провадження господарської діяльності цей орган не видає, проте здійснює перевірки. Зокрема, на сайті відомства з’явився план перевірок на додержання суб’єктами господарювання вимог законодавства щодо якості лікарських засобів на ІV кв. 2015 р.

 

7 жовтня поточного року Уряд ухвалив рішення щодо необхідності внесення змін до постанови КМУ № 609, передбачивши, що до початку функціонування нових органів відомства, що ліквідуються чи реорганізуються, мають продовжувати виконувати свої функції. Але на даний час цей документ не оприлюднений.

 

«Враховуючи складність ситуації та соціальну загрозу, яка виникла внаслідок безвідповідального ставлення посадовців Держлікслужби до виконання своїх обов’язків, я прийняв рішення звернутися з приводу цієї проблеми до Президента та Уряду, також я буду пропонувати розглянути це питання на засіданні Ради національної безпеки та оборони», — повідомив Ю. Гарбуз.

 

Прес-служба «Щотижневика АПТЕКА»

За матеріалами сайту Apteka.ua