На шляху до самоврядування. ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» консолідує громадськість

23 квітня 2015 р. у м. Біла Церква відбулося засідання членів Київської обласної асоціації аптечних працівників, на якому виступив Олег Клімов, голова правління Громадської організації «Всеукраїнська фармацевтична палата» (далі — ГО «ВФП»).


На шляху до самоврядування. ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» консолідує громадськістьРозглянувши поточні питання, винесені на порядок денний засідання, Людмила Горюнова, голова правління Київської обласної асоціації аптечних працівників, запросила до виступу Олега Клімова. Привітавши учасників заходу та подякувавши за можливість такої зустрічі, голова правління ГО «ВФП» зазначив, що створення такої організації не було спонтанним, і це рішення — не данина моді, а логічне й очікуване явище, еволюційний процес. Сьогодення вимагає створення громадських об’єднань фізичних осіб за фаховим принципом, тобто за наявністю вищої або середньої фармацевтичної освіти.

Доповідач нагадав, що майже рік тому, а саме на ІІІ Міжнародному фармацевтичному форумі «Аптеки Мира — 2014», що проходив в Одесі, було презентовано багаторічний досвід самоврядування Аптечної палати в Республіці Польща.

Після презентації польського досвіду було підготовлено протокольне доручення КМУ про створення самоврядної фармацевтичної громадської організації в Україні. О. Клімов зауважив, що саме за підтримки ООРММП та завдяки особистій громадянській позиції Валерія Печаева, її президента, було створено робочу групу для реалізації такого доручення.

За результатами діяльності робочої групи 17 грудня 2014 р. установчими зборами засновників, зокрема, фізичними особами з фармацевтичною освітою, було засновано ГО «ВФП».

За словами О. Клімова, створення цієї організації вперше за існування фармацевтичної справи в часи СРСР та незалежної України надало можливість формування підґрунтя для надання професії фармацевта статусу публічної. Адже, вона вимагає високого рівня не тільки освіти, а й довіри, оскільки в своїй повсякденній роботі фармацевтичний працівник використовує інформацію про особисте життя пацієнта. Доповідач підкреслив, що такий статус передбачає персоналізацію відповідальності фармацевта перед громадянином, тобто перед суспільством, за надання фармацевтичних послуг, з одного боку, та персональний захист інтересів фармацевтичних працівників перед роботодавцем, державою тощо — з іншого.

На думку О. Клімова, створення розгалуженої мережі філій ГО «ВФП» в усіх регіонах України консолідує консолідувати діяльність усіх учасників фармацевтичного сектору, а саме: освіти, науки, виробництва, дистрибуції, аптечних закладів, професійних фармацевтичних асоціацій, задля досягнення єдиної мети — збереження здоров’я громадян нашої держави не на словах, а на ділі.

За словами доповідача, першою й найголовнішою ознакою, яка вирізняє ГО «ВФП», є те, що це добровільне об’єднання громадян, які мають фармацевтичну освіту, незалежно від місця та форми власності основної роботи.

Згуртування фармацевтичної спільноти під егідою ГО «ВФП» об’єднає всіх фахівців цього профілю в усіх регіонах держави, що унеможливить застосування тиску з боку регуляторів на учасників фармацевтичного сектору. Адже, регуляторні документи, на думку О. Клімова, тією чи іншою мірою створюють підґрунтя для застосування корупційних схем. Через постійні зміни правил гри на відповідному ринку він стає вразливим, ризикові складові суттєво впливають на ціноутворення та якість надання фармацевтичних послуг, а отже, створюється значний тиск на фармацевтичного працівника.

Піднявши питання стосовно належного кадрового забезпечення, доповідач зазначив, що керівник аптечного закладу в першу чергу завжди зацікавлений в наявності висококваліфікованих працівників. На думку О. Клімова, це запорука успішної інвестиції в фармацевтичну справу — виграють усі: громадяни, фармацевтичний працівник, інвестор та держава.

Розповівши про головну ідею створення ГО «ВФП», спікер зазначив, що на разі ведеться активна діяльність громадської організації. Так, задля створення міцного фундаменту для розбудови сучасного та європейського фармацевтичного самоврядування спільно з фахівцями Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого було розроблено проект закону України «Про фармацевтичне самоврядування». Відповідно до цього документа, професійне самоврядування — це визнана законом система взаємовідносин між усіма представниками фармацевтичної професії, яка спрямована на співпрацю з органами державної влади, суспільством, якій законом надаються певні управлінські повноваження для успішного функціонування професійної спільноти на користь усього суспільства.

За словами О. Клімова, практично в усіх європейських країнах статус, повноваження та місце професійних фармацевтичних організацій в суспільному та економічному житті визначено законом. Національні самоврядні інститути (товариства, асоціації, лікарські палати, колегіуми лікарів тощо) несуть юридичну та моральну відповідальність перед державою й суспільством за якість медичної та фармацевтичної допомоги, професійну підготовку окремих спеціальностей, дотримання ними норм медичної етики, безпеку та забезпечення прав пацієнтів, а також вирішують інші питання охорони здоров’я.

Розповівши про необхідність прийняття такого закону, його цілі та завдання, а також деякі характеристики та основні положення, О. Клімов зазначив, що врахувавши зауваження та корективи, вказаний документ найближчим часом планується подати для розгляду спеціалістам профільного міністерства.

Крім того, він повідомив про розробку Єдиного реєстру фармацевтичних працівників України (далі — ЄРФПУ). На його думку, такий реєстр надасть реальну та достовірну інформацію про професійний рівень залучених до роботи фармацевтичних кадрів, а також вкаже на потребу в таких спеціалістах з урахуванням відповідних вимог (якості підготовки, кваліфікації тощо).

Більш детально на питанні проекту ЄРФПУ зупинився Євген Кунда, директор з розвитку компанії «Тімсофт» і керівник проекту «Сервіс баз даних «Аксіома» компанії «МОРІОН», який має багаторічний досвід формування баз даних в Україні та країнах СНД. Він зазначив, що ЄРФПУ стане саме тою базою даних, за допомогою якої буде чітко зрозумілою якість підготовки, рівень кваліфікації, стаж та інші характеристики фармацевтичних фахівців України незалежно від місця їх роботи.

У ході презентації було покроково зображено цикл комунікації з фармацевтом, формування первинної бази даних, етапи перевірки персональних даних та представлено зразок сертифікату члена ГО «ВФП», який планується видаватися кожному фармацевтичному фахівцю після вступу до громадської організації.

Слід зазначити, що учасники заходу позитивно сприйняли ідею створення суто професійної громадської організації, підтримали основні напрямки її діяльності й побажали втілити в життя задуми.

Отже, зацікавленість фармацевтичних фахівців свідчить про те, що ГО «ВФП»має велике майбутнє.

Редакція «Щотижневика АПТЕКА» продовжуватиме інформувати читачів про діяльність цієї організації.


Євгенія Бочерикова
фото автора

 

За матеріалами сайту Apteka.ua