Фармринок усе ще не став на шлях відновлення
Оголошення карантину в березні спровокувало паніку серед населення, і обсяги продажу лікарських засобів суттєво збільшилися порівняно з аналогічним періодом минулого року та даними поточного року. Проте паніка швидко вщухла, і обсяги продажу почали зменшуватися. Наразі цей показник перебуває нижче рівня аналогічного періоду минулого року та продовжує знижуватися як у грошовому (рис. 1), так і натуральному вираженні (рис. 2).
Запровадження карантинних заходів зупинило деякі галузі економіки повністю або частково. Внаслідок цього частина населення втратила роботу, частина вимушена була йти в неоплачувану відпустку. Також повністю зупинено пасажирські перевезення, що призводить до неможливості дістатися до роботи. Ще одним важливим чинником є обмеження доступності лікарської допомоги внаслідок знаходження на карантині лікарів та труднощів дістатися до лікарні для пацієнтів, зокрема з віддалених районів. Якщо найближчим часом Уряд відновить пасажирські перевезення, то це має позитивно вплинути на розвиток ринку. Зокрема, збільшиться кількість звернень пацієнтів до лікарень та виписаних рецептів. Окрім того, відновлення транспортного сполучення та запуск деяких підприємств та закладів сприятиме збільшенню зайнятості населення та, відповідно, підвищенню його добробуту. Що також позитивно вплине на розвиток ринку, оскільки фармацевтичний ринок України майже повністю залежить від платоспроможності населення. Отже, відновлення ринку варто очікувати після завершення карантинних заходів та відновлення роботи всіх галузей економіки та покращення ситуації у сфері зайнятості.


Після запровадження карантину найбільшим попитом серед населення користувалися препарати АТС-груп J05 «Противірусні засоби для системного застосування» (рис. 3), D08 «Антисептичні та дезінфікуючі засоби» (рис. 4). Проте наразі обсяги їх аптечного продажу продовжують зменшуватися. Зниження продажу противірусних препаратів також пов’язано із закінченням сезону захворюваності на грип та ГРВІ. А дезінфікуючі засоби, вірогідно, придбаваються населенням поза аптеками.


Ще одним популярним товаром стали медичні маски та рукавички. Обов’язкова норма носити маски в громадських місцях сприяє високому попиту на цей товар. Періодичне зменшення обсягів їх аптечного продажу, вірогідно, зумовлено дефіцитом цього товару, а також тим, що українці купують медичні маски поза аптеками (рис. 5). При цьому рукавички перестають користуватися попитом. Обсяги їх продажу зменшилися нижче рівня минулого року та докарантинних показників (рис. 6).




На початку запровадження карантину фіксувалося суттєве збільшення обсягів продажу препаратів вітаміну С та полівітамінних комплексів (рис. 7). Однак наразі спостерігається зменшення обсягів їх аптечного продажу.

Окрім того, в Україні тимчасово було припинено проведення планових заходів з госпіталізації та планових операцій, крім термінових та невідкладних. Таке рішення суттєво вплинуло на обсяги продажу лікарських засобів та медичних виробів, які використовуються при проведенні операцій. Зокрема, препарати АТС-груп N01 «Анестетики» (рис. 8) та B05 «Кровозамінники та перфузійні розчини». Для препаратів АТС-групи B05 суттєве зменшення обсягів продажу фіксується для лідерів сегмента (рис. 9). Також відмічено суттєве зменшення обсягів продажу шприців (рис. 10). Наразі постановою КМУ від 4 травня 2020 р. № 332 скасовано заборону на проведення операцій та госпіталізацію. Це має сприяти відновленню обсягів продажу лікарських засобів та медичних виробів, які застосовуються при проведенні операцій. Однак поки що не зафіксовано суттєвого збільшення обсягів продажу даних категорій товарів. Проте темпи спаду їх продажу сповільнюються.



Також з кінця березня відмічено зменшення обсягів продажу препаратів для лікування хронічних захворювань, зокрема включених до програми «Доступні ліки», як у грошовому, так і в натуральному вираженні (рис. 11). Наразі цей показник також знижується та знаходиться нижче рівня минулого року. За даними Національної служби здоров’я України (НСЗУ), зафіксовано зменшення кількості виписаних та погашених рецептів у рамках програми «Доступні ліки» (рис. 12). Однак в останні тижні відмічають підвищення цього показника.



Наша редакція й надалі слідкуватиме за аптечним продажем лікарських засобів, медичних виробів та засобів індивідуального захисту.
Денис Кірсанов
*Темпи зростання/зниження розраховані відповідно до аналогічного дня тижня минулого року.
За даними apteka.ua